A kibertér globálisan összekapcsolt, decentralizált, egyre növekvő elektronikus információs rendszerek, valamint ezen rendszereken keresztül adatok és információk formájában megjelenő társadalmi és gazdasági folyamatok együttesét jelenti.
A modern társadalmak rendkívüli módon rá vannak utalva egy sor kiszolgáló-ellátó rendszerre. Ezek működésének megzavarása, kiesése vagy megsemmisítése közvetlenül vagy közvetetten, átmenetileg vagy hosszabb távra súlyos hatást gyakorolhat az állampolgárok jólétére, a közegészségügyre, a közbiztonságra, a nemzetbiztonságra, illetve a kormány és a nemzetgazdaság működésére. A kritikus infrastruktúrák közül megemlíthetők a „szuperkritikusak” (villamosenergia és adatátviteli rendszerek), amelyek az interdependencia révén egymásra is kölcsönös hatással vannak és ezen felül a többi kritikus és egyéb infrastruktúrát is magukkal rántják a sötét középkorba – Így ezek még inkább kívánatos célpontoknak számíthatnak.
A Ponemon Institute által készített felmérésben, a megkérdezett cégek 59%-át érte már valamilyen kibertámadás, amely támadások átlagosan 500.000 dollár összegű veszteséget okoznak cégenként. Ez persze csak az átlag. Vannak áldozatok, akik boldogak lennének, ha csak fél millió dollárral megúszták volna.
- A FireEye amerikai kiberbiztonsági cég 2020. december 8-án hozta nyilvánosságra, hogy egy külső szereplő behatolt a rendszerükbe, és információkat, valamint szoftvereket lopott tőlük. Nem kiberfegyvereket, ahogy az eleinte terjedt, hanem olyan eszközöket, amiket információbiztonsági vizsgálatoknál szoktak alkalmazni.
- Szintén 2020-ban feltételezetten államilag támogatott hacker csoportok egy számítógépes hálózatokat kezelő szoftveren, a SolarWinds Orionon keresztül hajtották végre minden idők legnagyobb kibertámadását. A SolarWinds ügyfelei között megtalálható 425 Fortune 500-as cég, köztük a legnagyobb könyvvizsgálók, védelmi ipari cégek, a Cisco, az Eriscsson, a Microsoft, a Federal Express, a Comcast, továbbá olyan kormányzati és nemzetvédelmi szereplők, mint az amerikai elnöki hivatal, a pénzügyminisztérium, a kibervédelem, sőt a hadsereg is.
- 2021-ben zsarolóvírusos kibertámadás miatt egész üzemanyagvezeték-hálózatát lezárta a Colonial Pipeline, amely az Egyesült Államok keleti partvidékének felét látja vezetékein keresztül üzemanyaggal. A cég hivatalos kommunikációja szerint 4,4 millió dollárt fizettek ki a támadóknak. Mindamellett a leállás miatt a károk mértéke ennél jóval magasabbra rúghat.